Atgal

Naujienos

„Eika Asset Management“ 2022 metais – drąsios investicijos užsienyje ir į žaliąją energiją

„Eika Asset Management“ (EAM), valdanti fondus investuojančius tiek į gyvenamosios, tiek į komercinės paskirties objektus, taip pat į alternatyviąją energetiką, džiaugiasi ypač sėkmingais 2022 m. – investicijos apėmė ne tik Lietuvos rinką, bet ir užsienio. 2023-iaisiais planuojama investuoti 61 mln. EUR.

Pasak EAM generalinės direktorės Viktorijos Orkinės, praėjusieji metai valdomiems fondams buvo kaip niekada pelningi. „Investavome tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose. Tikėjomės gerų rezultatų, bet visur grąžos gerokai viršijo mūsų pažadus investuotojams. Esame ypatingai atsargūs vertindami galimybes, savo investicijas valdome su dideliu įsitraukimu ir matome, kad tai pasiteisina“, – pasakoja V. Orkinė.

EAM valdo keturis fondus: „Eika Residential Fund“ (ERF), kurio investicijos nukreipiamos į gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto objektus, „Eika Real Estate Fund“ (EREF) – komercinės paskirties NT objektus, „Eika Development Fund“ (EDF) – mišrios paskirties bei „Eika Green Energy Fund“ (EGEF), kurio kapitalas nukreipiamas į atsinaujinančius energetikos ištėklius ir elektros kaupimo technologijas.

Pradėtų projektų pabaiga ir naujų horizontų paieška

Praėjusiais metais „Eika Real Estate Fund“ fondui pavyko užbaigti „DHL Lietuva“ terminalo Baltijos šalims statybas, įsigyti inžinerinės didmeninės prekybos įmonės „ViaCon Baltic“ gamybos bazę Kaune bei plėstis už Lietuvos ribų – Latvijoje užbaigė sandorį dėl „Maxima“ prekybos centro Rygoje ir Slovakijoje, Kočice mieste esančio verslo centro „BCT-2“ įsigijimo.

2022 m. pabaiga – 2023 m. pradžia parodė, jog gali kilti iššūkių ieškant naujų EREF fondo investicijų į komercinį turtą. „Dėl suprastėjusių šalyje veikiančių komercinių bankų finansavimo sąlygų ir tarpbankinių palūkanų normų EURIBOR augimo tikėtina, jog artimiausiu metu fondo strategiją atitinkančių investicijų Lietuvoje surasti bus sudėtinga – pardavėjų lūkesčiai kol kas nesikeičia. Šiuo metu aktyviai analizuojame Lenkijos ir Slovakijos rinkas, kur dėl geopolitinės rizikos atsitraukus didesniems investuotojams iš vakarų, kainų korekcijos jau pastebimos ir investicijos tampa patrauklesnės“, – teigia Viktorija Orkinė.

2023 m. EREF fondas planuoja užbaigti „Tamro“ logistikos centro vystymą Kauno LEZ, įkurdinti UAB „Nemuno vaistinė“, valdančia „Camelia“ vaistinių tinklą, ofisų ir sandėliavimo patalpose Kaune. Fondas ketina investuoti Varšuvoje bei Bratislavoje, analizuojama daugiau Vidurio ir Rytų Europos rinkų.

Dar 2022 m. rugpjūčio mėnesį startavo naujausias EAM fondas – „Eika Green Energy Fund“, kuris buvo įsteigtas reaguojant į klimato kaitą, energijos kainų šuolius. Pirmosios fondo investicijos į saulės elektrinių parkus įvyko Lietuvoje ir Kipre. Pasak Viktorijos Orkinės, Kipre išplėtoti saulės elektrines kainuoja maždaug 30 proc. brangiau nei Lietuvoje, bet dėl didesnės saulės apšvietos tikimasi didesnės grąžos. Per šiuos bei ateinančius, 2024 m., norima užauginti Kipro portfelį iki 50MW.

EAM valdomų fondų investicijos neaplenkė Vilniaus būsto rinkos

Praėjusiais metais Vilniaus rinkoje buvo parduoti 2253 butai, trigubai mažiau nei 2021 m. (6888 butai). EAM valdomas „Eika Residential Fund“ fondas pastebi klientų dvejones dėl naujo būsto įsigijimo, tačiau poreikis Vilniuje, kaip rodo antrinė rinka, tebėra didelis. Sostinėje auga gyvenančių žmonių skaičius ir vis dar auga jų pajamos. Viktorija Orkinė teigia pastebėjusi, jog prie pirkėjų dvejonių prisideda energetinių išteklių kainos, EURIBOR kilimas bei Ukrainoje vykstantis karas. Visgi, sveiko rinkos atsigavimo, kai vidutiniškai per mėnesį parduodama apie 400 butų, tikimasi sulaukti pavasarį.

Šiuo metu ERF fondas vysto dvejus gyvenamojo būsto projektus – „Šv. Stepono Baltą lapą“ Šv. Stepono gatvėje bei „Mėlynus vilkus“ Skroblų gatvėje. Per 2023 m. ir 2024 m. planuojamas pinigų išmokėjimas investuotojams ir fondo uždarymas.

Dar vienas EAM valdomas fondas „Eika Development Fund“ 2022 m. sėkmingai investavo į gyvenamojo būsto projektus. Vienas jų –„Metų laikai“ Visorių gatvėje, kurių statybos šiuo metu sparčiai vyksta. Kitus projektus Pilaitėje ir Naujininkuose planuojama statyti jau 2023 m. „Su EDF fondu planuojame vystyti esamus projektus ir investuoti į dar vieną gyvenamosios statybos projektą Vilniaus mieste“, – teigia V. Orkinė.

2023 m. rinka – ko galima tikėtis

Tęsiantis geopolitinei bei pasaulinėje ekonomikoje tvyrančiai įtampai kinta ir investuotojų požiūris bei tikslai. Nors rinka išlieka aktyvi, dalis investuotojų laukia geresnių galimybių ir tikisi ženklaus kainų pokyčio, nori apsaugoti pinigus nuo infliacijos. Investuotojai pradėjo drąsiau domėtis užsienio rinka, siekia diversifikuoti savo portfelį ir bent dalį savo investicijų nukreipti už Lietuvos ribų, todėl juos domina EGEF bei EREF fondų galimybės, kurios yra nukreiptos į saulės elektrines Kipre bei Vidurio ir Rytų Europos regioną. „Matome ir daugiau segmentų, kuriuose galime investuoti, todėl labai tikėtina, kad 2023 m. informuosime apie naujo fondo įkūrimą“, – prognozėmis dalijasi Viktorija Orkinė.